Дні профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання

Акція «Дні профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання у населення» розпочинається з 25.03.2018 по 19.04.2018 року. Туберкульоз сьогодні — це вже не хвороба маргіналізованих верств населення, а небезпека, яка стосується кожного. Наразі Україна — на другому місці в Європі за захворюваністю на туберкульоз (із розрахунку кількості хворих на 100 000 людей). Майже кожен четвертий випадок туберкульозу в Україні — це мультирезистентний туберкульоз (МРТБ). За кількістю хворих із такою формою туберкульозу ми є одним зі світових лідерів. Крім того, кожен п’ятий хворий на туберкульоз є носієм ВІЛ.

Організм — річ серйозна, нехтування рекомендаціям лікарів може призвести до тяжких наслідків. Пам’ятайте системність та своєчасність – рушії здоров’я. Проходьте огляди лікарів що півроку, щороку, дбайте про себе та своїх близьких. Це дасть змогу підтримувати ваше здоров’я та високому рівні, а також вчасно діагностувати захворювання на початкових стадіях та надавати необхідну допомогу.

Чому в Україні склалась така ситуація, чому хворобу досі не вдається спинити вакцинацією та як уберегтись від туберкульозу?

Що таке туберкульоз?

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, викликане бактерією Mycobacterium tuberculosis. Мікобактерія також відома як паличка Коха, за ім’ям відкривача. Вона передається повітряно-крапельним шляхом, коли уражена людина кашляє чи чхає. Зазвичай, туберкульоз вражає легені, рідше — нирки або спинний мозок. Заразною є лише легенева, відкрита форма туберкульозу. Без належного лікування ця хвороба може бути смертельною. Наразі в Україні смертність від туберкульозу становить близько 10%.

Чому хтось хворіє, а хтось — ні?

Для зараження туберкульозом достатньо десятьох бактерій. Але чи призведе зараження до хвороби, залежить від нашого імунітету. 90-95% людей не захворіють. Якщо імунна система не спрацює як слід, то може розвинутись або прихована інфекція, або туберкульоз. Інколи від зараження до прояву хвороби минає рік. Чому в 5-10% імунна система не спрацьовує? Цьому є кілька причин: мікобактерії вміють уникати знищення і впливати на імунну відповідь, вакцина є недостатньо дієвою, а розвитку туберкульозу значно сприяють ВІЛ-інфекція та навіть брак вітамінів А і D. Щеплення протитуберкульозною вакциною БЦЖ в Україні роблять немовлятам на третій день життя. Ця вакцина ефективно захищає дітей від туберкульозного менінгіту і дисемінованого (розсіяного) туберкульозу. Проте, захист дорослих від туберкульозу легень є ненадійним, і з віком він слабшає. Ефективність БЦЖ при захисті дорослих людей оцінюють як 60%. Наразі доцільність підшкірного введення цієї вакцини піддається сумніву. Слід пам’ятати, що БЦЖ може зумовлювати у вакцинованих людей хибно-позитивний туберкуліновий тест — збільшена реакція Манту за відсутності хвороби.

У США від туберкульозу прищеплюють лише певні категорії людей, але масова вакцинація не запроваджена. БЦЖ це єдина доступна наразі вакцина. Вона безпечна, але з огляду на недостатню ефективність їй шукають заміну.На сьогодні 16 нових вакцин від туберкульозу проходять клінічні дослідження. Перспективними вважають вакцини, які люди будуть вдихати.Кількість випадків одночасного зараження ВІЛ і туберкульозом в Україні сьогодні зростає.

Люди можуть бути носіями ВІЛ і туберкульозу, і, не здогадуючись про свій стан, поширювати інфекцію.

Туберкульоз у ВІЛ-інфікованих людей може мати атипову форму, яку важко виявити за допомогою традиційних тестів — флюорографії легень та бактеріального посіву мокротиння.

ВООЗ рекомендує людям, що живуть із ВІЛ, щоквартально робити аналізи на туберкульоз, і вживати антибіотик ізоніазид як запобіжну терапію.

Як можна запобігти туберкульозу?

Єдиного способу захисту нема. Офіційні поради стосуються заходів гігієни в приміщеннях, де збирається багато людей. Там має проводитись вологе прибирання та якісна вентиляція. Людям радять бути уважними до симптомів туберкульозу — тривалої трохи підвищеної температури (37◦ С), кашлю і нічної пітливості. Також варто здати аналіз в разі тісного контакту із хворими. Вакцинація є недосконалою, проте захищає дітей і допомагає дорослим протистояти інфекції. Профілактика ВІЛ та вчасне виявлення цього вірусу також суттєво підвищують шанс не захворіти на туберкульоз.

Якість харчування також може впливати на здатність організму протистояти туберкульозу. Брак вітамінів А і D суттєво підвищує розвиток хвороби.

Туберкульоз є виліковним в разі вчасної діагностики та дотримання процедури лікування.

СКРИНІНГОВА АНКЕТА ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ОБСТЕЖЕННЯ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ

У зв’язку з епідемією туберкульозу в Україні, МОЗ вжило заходів для покращення виявлення цього захворювання. Туберкульоз є одним з найбільш небезпечних та підступних захворювань, яке проявляється серйозними симптомами тоді, коли вже завдано значної шкоди здоров’ю. Тому ми пропонуємо Вам заповнити анкету, яка дозволить виявити захворювання на ранніх стадіях, що дасть змогу більш ефективно його лікувати.

№ п/п Запитання Так Ні
1. Чи є у Вас кашель або покашлювання більше 2-х тижнів?
. Чи помітили Ви останнім часом підвищену втомлюваність та слабкість?
3. Чи є у Вас підвищена пітливість, особливо вночі?
4. Чи зменшилась вага Вашого тіла з невизначених причин?
5. Чи є у Вас протягом останнього часу підвищення температури тіла, має значення навіть незначне підвищення – до 37–37,2°С?
6. Чи є у Вас задишка при незначному фізичному навантаженні?
7. Чи турбує Вас іноді біль в грудній  клітці?
8. Чи мали Ви контакт із хворим на туберкульоз протягом останніх 6-ти місяців?
9. Чи маєте Ви хронічне захворювання шлунково-кишкового тракту, діабет або інше захворювання, що призводить до зниження імунітету?
10. Чи мали Ви протягом останніх 3-х місяців серйозний стрес (смерть близької людини, розлучення, втрата роботи тощо)
11 Чи приймаєте будь-які препарати, що можуть знижувати ваш імунітет (такі як преднізолон, хіміотерапія проти ракових захворювань тощо).

 

Відповідь «так» на більше, ніж три запитання, та відповідь «так» на хоча б одне з перших 8-ми запитань НЕ означає, що Ви маєте туберкульоз, але означає, що Вам необхідно обстежитись на туберкульоз негайно, тому що немає жодної поважної причини ризикувати здоров’ям та життям.

 

поширеність ВІЛ-інфекції,передача збудників в пенітенціарних закладах і туберкульозних диспансерах,невчасна діагностику,