Памятка для населення: УВАГА!!! КІР…

 

 «Профілактика кору»

 

Кір – небезпечне вірусне захворювання, що характеризується загальною інтоксикацією, запальними процесами  зі сторони сизових очей, носоглотки, верхніх дихальних щляхів, характерною висипкою, яке може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до 5 років.Збудник кору — вірус, не стійкий у зовнішньому середовищі, швидко поширюється і передається при кашлі, чханні чи тісному контакті з хворим.

Клінічна картина

Інкубаційний період від 7 до 21 дня. Джерелом інфекції є хвора людина, яка заразна  з останніх двох днів інкубаційного періоду до п’ятого дня після появи висипу. Починається хвороба гостро з симптомів загальної інтоксикації: температура підвищується до 38 гр і вище, загальна слабкість, головна біль, сухий  кашель, кон’юнктивіт. Період висипання починається з 4-5-го дня хвороби і триває зазвичай 3 дні. Характерна етапність висипань. Перші елементи висипки виникають за вухами, на спинці носа, потім протягом першої доби вона швидко поширюється на обличчя, шию, частково на верхню частину грудей і спини. На 2-у добу висип покриває весь тулуб, а на 3-й – верхні і нижні кінцівки.

Ускладнення — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, енцефаліт.

 

Якщо Ви чи Ваша дитина захворіли, необхідно:

терміново звернутися за медичною допомогою —  викликати лікаря додому;

— до приходу лікаря обмежити контакт з родичами, іншими людьми до  мінімуму;

— повідомити лікаря про всі контакти за останні 10-20 днів;

— при кашлі, чханні прикривати рот і ніс, використовуючи носову хустинку або серветку, частіше мити руки з милом;

— використовувати засоби захисту (маску або марлеву пов’язку );

-не займатися самолікуванням!

 

Профілактика кору

— найкращий захист від кору – вакцинація. планова та за епідемічними  показами;

— необхідно звернутися до лікаря в поліклініку за місцем проживання для її про

проведення;

-ізоляція хворих, вологе прибирання та часте перевітрювання приміщення.

Захворюваність

Перебіг епідемічної ситуації з кору у Львівській області вказує на чергове наростання епідемічного процесу. За 6 місяців 2017 рік зареєстровано 12 випадків, з них 10 серед дітей.Серед захворілих частка  не щеплених осіб склала 58,3%.  За останні 15 років ріст захворюваності  у Львівській області  спостерігався тричі – у 2001, 2006 та 2012 роках. У ці роки захворюваність зростала у десятки і сотні разів. Ріст захворюваності, насамперед, пов’язаний із низьким рівнем вакцинації.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вимоги та правила відбору біоматеріалу у хворих на кір

 

При проведенні організаційних заходів із відбору проб біологічного матеріалу від хворих з підозрою на кір та краснуху необхідно   врахувати Рекомендації ВООЗ щодо лабораторної діагностики кору та краснухи та забезпечити відбір сироваток крові від хворих в період з 7 до 10 доби з моменту появи висипки. Ці терміни є періодом максимальної концентрації антитіл в сироватці крові у переважної більшості людей. А сечу та носоглотковий змив необхідно відбирати у одного і того ж хворого не пізніше 3-4 доби від появи висипу, що необхідно для проведення виділення вірусів кору та краснуху та подальшим їх генотипування.

Повідомляю, що ВООЗ на право проведення досліджень з серологічної діагностики кору та краснухи, а також проведення генотипування вірусів збудників кору та краснухи, в Україні атестував дві лабораторії. Це вірусологічна лабораторія ДЗ «Український центр контролю та моніторингу за захворюваністю», яка є Національною лабораторією, та вірусологічна лабораторія ДУ «Одеський обласний лабораторний центр МОЗ України» — субнаціональна. Тільки ці лабораторії мають право проводити дослідження з метою діагностики спорадичних випадків кору та краснухи, а при виникненні спалахів аналогічні дослідження можуть проводитися і вірусологічними лабораторіями обласних лабораторних центрів.

 

Вимоги до відбору сечі:

 

 1. Зібрати 50-100 мл сечі першої ранкової порції в стерильний посуд.
 2. Охолодити зразок до +4°С. Сечу не заморожувати.
 3. Відцентрифугувати при 1500 об/хв протягом 5 хвилин.
 4. Видалити надосадову рідину.
 5. Ресуспендувати осад в 1 мл поживного середовища підтримки росту культури клітин (ІГЛА, RPMI або ін.)
 6. Перенести одержаний зразок в стерильну пробірку типу “Епендорф” або пластикову пробірку з кришкою, що нагвинчується.

              Вимоги до відбору носоглоткових змивів:

 1. Запропонуйте пацієнту прополоскати горло 3-5 мл фізіологічного розчину.
 2. Зібрати промивні води в стерильну пробірку.
 3. Відцентрифугувати при 1500 об/хв. протягом 5 хвилин.
 4. Перенести надосадову рідину в окрему стерильну пробірку типу “Епендорф” або пластикову пробірку з кришкою, що нагвинчується.
 5. Ресуспендувати осад в 1 мл поживного середовища підтримки росту культури клітин (ІГЛА, RPMI або ін.)
 6. Перенести одержаний зразок в стерильну пробірку типу “Епендорф” або пластикову пробірку з  кришкою, що нагвинчується.

 

Примітка:  клінічні зразки необхідно доставити протягом 48 годин до лабораторії, де буде проведено тестування (тобто зразки не заморожують).