ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ. ЩО МИ ЗНАЄМО ПРО НЬОГО?…

14 листопада — у Світовий день боротьби з діабетом

Цукровий діабет — це захворювання, на яке у світі страждають понад 425 млн в людей. В Україні таких хворих — майже 1,3 млн, і ці показники щороку зростають.

з 07.11.2019 по 18.11.2019 р. в  комунальному некомерційному підприємстві «Десята міська лікарня м.Львова» відповідно до наказу УОЗ ЛМР  від 04.11.2019 № 440 стартує акція «Дні профілактики та раннього виявлення цукрового діабету».

Запрошуємо всіх бажаючих відвідати лікарню і взяти участь в Акції. Подбайте про своє здоров’я!

Що потрібно знати про діабет: типи, симптоми і профілактика

Діабет — хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін (гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові).

Запідозрити у себе високий ризик розвитку цукрового діабету або саму хворобу можна до того, як буде проведено аналіз крові на рівень цукру. Досить прислухатися до свого організму. Які ознаки і сигнали організму повинні насторожити?

—  Відчуття невгамовної спраги.

— Часте сечовипускання, особливо в нічний час.

— Свербіж шкіри та слизових.

— Зниження ваги при хорошому апетиті.

— Швидка стомлюваність.

— Зниження зору.

— Гнійничкові висипи на шкірі і рани, які тривалий час не загоюються.

—  Дратівливість.

— У важких випадках — втрата свідомості, кома.

При одному або декількох вищевказаних симптомів обов’язково зверніться до сімейного лікаря, який у разі потреби направить до лікаря ендокринолога.

Існують три основні типи діабету:

• Діабет 1-го типу виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоб поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його в енергію для вашого тіла.
  • Діабет 2-го типу виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету.
  • Гестаційний діабет діагностують у період вагітності. Може бути наявним протягом певного часу і після народження дитини.

Основні симптоми діабету:

• надмірне сечовиділення;
  • спрага;
  • постійне відчуття голоду;
  • втрата маси тіла;
  • постійне відчуття втоми;
  • погіршення зору.

Причини виникнення діабету 1-го типу (інсулінозалежного) недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо. Водночас достеменно відомо, що більшість випадків діабету 2-го типу пов’язані з надмірною масою тіла та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.

Профілактика діабету 2-го типу полягає у простих правилах здорового способу життя:

• підтримуйте масу тіла у нормі;
  • будьте фізично активними та приділяйте не менше 150 хв на тиждень регулярній фізичній активності;
  • дотримуйтеся здорового харчування, зменшуйте кількість цукру, насичених жирів і збільшуйте споживання клітковини — овочів та фруктів;
  • не куріть.

Люди з діабетом 2-го типу приймають препарати для контролю рівня глюкози у крові

Такі препарати пацієнти отримують за програмою «Доступні ліки» безоплатно або з незначною доплатою. Для цього пацієнт звертається до лікаря і отримує правильно виписаний рецепт. Обміняти рецепт на ліки можна у будь-якій аптеці, що підписала договір з місцевим органом влади (закладом охорони здоров’я), долучилася до програми і має наліпку «Доступні ліки». Участь у програмі наразі бере кожна третя аптека в Україні.

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава. З початку 2018 р. за програмою «Доступні ліки» пацієнти отримали препарати за майже 14 млн рецептами на суму близько 700 млн грн. У 2019 р. на «Доступні ліки» передбачено 1 млрд грн. Переведення адміністрування програми до Національної служби здоров’я України не вплине на забезпечення пацієнтів ліками на цей час.