14 листопада — у Світовий день боротьби з діабетом
Цукровий діабет — це захворювання, на яке у світі страждають понад 425 млн в людей. В Україні таких хворих — майже 1,3 млн, і ці показники щороку зростають.
з 07.11.2019 по 18.11.2019 р. в комунальному некомерційному підприємстві «Десята міська лікарня м.Львова» відповідно до наказу УОЗ ЛМР від 04.11.2019 № 440 стартує акція «Дні профілактики та раннього виявлення цукрового діабету».
Запрошуємо всіх бажаючих відвідати лікарню і взяти участь в Акції. Подбайте про своє здоров’я!
Що потрібно знати про діабет: типи, симптоми і профілактика
Діабет — хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін (гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові).
Запідозрити у себе високий ризик розвитку цукрового діабету або саму хворобу можна до того, як буде проведено аналіз крові на рівень цукру. Досить прислухатися до свого організму. Які ознаки і сигнали організму повинні насторожити?
— Відчуття невгамовної спраги.
— Часте сечовипускання, особливо в нічний час.
— Свербіж шкіри та слизових.
— Зниження ваги при хорошому апетиті.
— Швидка стомлюваність.
— Зниження зору.
— Гнійничкові висипи на шкірі і рани, які тривалий час не загоюються.
— Дратівливість.
— У важких випадках — втрата свідомості, кома.
При одному або декількох вищевказаних симптомів обов’язково зверніться до сімейного лікаря, який у разі потреби направить до лікаря ендокринолога.
Існують три основні типи діабету:
- Діабет 1-го типу виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоб поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його в енергію для вашого тіла.
- Діабет 2-го типу виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету.
- Гестаційний діабет діагностують у період вагітності. Може бути наявним протягом певного часу і після народження дитини.
Основні симптоми діабету:
- надмірне сечовиділення;
- спрага;
- постійне відчуття голоду;
- втрата маси тіла;
- постійне відчуття втоми;
- погіршення зору.
Причини виникнення діабету 1-го типу (інсулінозалежного) недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо. Водночас достеменно відомо, що більшість випадків діабету 2-го типу пов’язані з надмірною масою тіла та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.
Профілактика діабету 2-го типу полягає у простих правилах здорового способу життя:
- підтримуйте масу тіла у нормі;
- будьте фізично активними та приділяйте не менше 150 хв на тиждень регулярній фізичній активності;
- дотримуйтеся здорового харчування, зменшуйте кількість цукру, насичених жирів і збільшуйте споживання клітковини — овочів та фруктів;
- не куріть.
Люди з діабетом 2-го типу приймають препарати для контролю рівня глюкози у крові
Такі препарати пацієнти отримують за програмою «Доступні ліки» безоплатно або з незначною доплатою. Для цього пацієнт звертається до лікаря і отримує правильно виписаний рецепт. Обміняти рецепт на ліки можна у будь-якій аптеці, що підписала договір з місцевим органом влади (закладом охорони здоров’я), долучилася до програми і має наліпку «Доступні ліки». Участь у програмі наразі бере кожна третя аптека в Україні.
Вартість ліків повністю або частково оплачує держава. З початку 2018 р. за програмою «Доступні ліки» пацієнти отримали препарати за майже 14 млн рецептами на суму близько 700 млн грн. У 2019 р. на «Доступні ліки» передбачено 1 млрд грн. Переведення адміністрування програми до Національної служби здоров’я України не вплине на забезпечення пацієнтів ліками на цей час.