Що треба знати про ГРИП 2017- 2018 рр.

Загальна інформація

Сезонний грип – це гостра вірусна інфекція, що викликається вірусом грипу. Існує три типи сезонного грипу – А, В та С. Віруси грипу типу А поділяються на підтипи, в залежності від різних видів та комбінації поверхневих білків вірусу. Серед багатьох підтипів вірусів грипу А в даний час серед людей циркулюють підтипи грипу A(H1N1) и A(H3N2). Віруси грипу циркулюють у всіх частинах світу. Випадки захворювання на грип типу С виникають набагато рідше ніж захворювання на грип типу А чи В. Через це вакцини проти сезонного грипу містять лише віруси грипу А та В.

Прояви грипу

Для сезонного грипу притаманні раптова поява гарячки, кашель (як правило сухий), головний біль, м’язовий біль та біль у суглобах, сильне нездужання (погане самопочуття), біль в горлі та нежить. Більшість людей одужують протягом тижня без будь-якої медичної допомоги. Але грип може призводити до розвитку тяжких ускладнень чи смерті у людей з підвищеним ризиком. Час між інфікуванням та захворюванням, відомий як інкубаційний період, триває  від декількох годин до двох днів.

Передача інфекції

Сезонний грип передається легко та може швидко поширюватися в школах, домах для людей літнього віку та інвалідів, на підприємствах та в містах. Коли інфікована людина кашляє, маленькі краплі, що містять віруси грипу потрапляють у повітря. Їх може вдихнути інша людина и зазнає впливу вірусу. Вірус може також поширюватися через руки, що інфіковані вірусом. Для попередження поширення люди підчас кашлю повинні прикривати рота та носа хусткою та регулярно мити руки.Всесвітня організація охорони здоров’я спрогнозувала, що в епідсезоні 2017-2018 року циркулюватимуть наступні штами вірусів грипу:

А/Michigan/45/2015(гілка 6В.1), подібний A(H1N1)pdm09;

А/Hong Kong/4801/2014(H3N2);

B/Brisbane/60/2008.

Дані штами є рекомендованими для включення до складу сезонних вакцин проти грипу.

Для чотиривалентної вакцини рекомендують включати додатково компонент для захисту від грипу B/Phuket/3073/2013.

Вакцинація проти грипу є єдиним дієвим засобом профілактики грипу.

Рекомендована вакцинація особливо для осіб груп ризику

 • ПРОФЕСІЙНА ГРУПА  РИЗИКУ:
 • військовослужбовці,
 • будівельники,
 • працівники ДАІ МВС,
 • працівники сфери побуту та обслуговування, освіти,
 • трудові колективи підприємств, установ, організацій
 • медичні працівники
 • МЕДИЧНА ГРУПА РИЗИКУ:
 • діти з 6-місячного віку до 5 років
 • особи похилого віку після 60 років,
 • особи з хронічними захворюваннями серцево-судинної, легеневої, ендокринної (цукровий діабет, ожиріння) систем.
 • жінки, які, ймовірно, будуть вагітними під час епідемії грипу,
 • вагітні

 

ЕФЕКTИВНА  ПРОФІЛАКТИКА  ГРИПУ  —  ВАКЦИНАЦІЯ

 Щеплення проти грипу згідно рекомендацій ВООЗ слід робити щорічно, оскільки штамовий склад вакцин змінюється щороку відповідно до мінливості збудників в природі

 • Робити щеплення варто до початку епідемічного підйому захворюваності, але можуть використовуватися на фоні підйому захворюванності грипом та ГРВІ
 • Імунітет формується протягом 14 діб. Тривалість захисту від 6 місяців до 1 року.
 • Значна кількість населення, що потребує вакцинації щороку – 25-30 % (лише осіб груп ризику в Україні – близько 12 млн.)
 • Кожного року компанії виготовляють вакцину на 1 епідсезон зі штамами вірусів грипу, згідно прогнозу ВООЗ за здійснюють реєстрацію.

Станом на 10.09.2017 в Україні підтверджено штамів склад вакцини

 • “Ваксігрип”(Vaxigrip), виробництва фірми “Aventis Pasteur”, Франція – спліт вакцина – містить антигени зовнішньої і внтрішньої оболонки вірусу грипу.
 • “Інфлувак” (“Influvac”), виробництва фірми Solvay Pharma, Нідерланди – субодинична вакцина, містить антиген поверхневої оболонки вірусу грипу.

В стадії реєстрації

 • “Флюарикс” (“Fluarix”) виробництва фірми “SmithKline Beecham”, Бельгія спліт вакцина – містить антигени зовнішньої і внтрішньої оболонки вірусу грипу.
 • «GСFlu», Корея — спліт вакцина – містить антигени зовнішньої і внтрішньої оболонки вірусу грипу.

Продаж вакцин здійснюється за рецептом лікаря лікувально-профілактичного закладу (незалежно від форм власності).

 • проводиться за наявності термоконтейнера з холодоелементами.
 • видається вакцина/анатоксин в упаковці та супроводжується інструкцією про застосування,
 • видається чек з датою та годиною продажу.

Впродовж епідемічного сезону  2016-2017 років (з 03.10.2016р. по  21.05.2017р.) зареєстровано  374 636 випадків захворювань на грип та ГРВІ серед населення Львівської області, рівень захворюваності (1200,2 на 100 тис. населення) на 8 % нижчий показника за аналогічний період минулого сезону (388 881 випадків; 1305,2 на 100 тис. населення). Частка захворілих дітей до 17 років становить 58,8% від загальної кількості, за минулий епідсезон- 56,1%. Тривалість епідемічного підйому становив 3 тижні. Пік захворюваності припадав на 51-ий тиждень року (19.12.2016 -25.12.2016). Закінчення епідемічного зростання відбулося на 2-й тиждень 2017 року (09.01.-15.01.2017). Всього госпіталізовано з діагнозом «грип та ГРВІ» 8303 осіб (показник госпіталізації -2,2%), із них діти віком до 17 років становлять 70,5%. Кількість летальних випадків від ускладнень грипу-8 (0,002%), з них дітей до 17 років-4. У  померлих осіб в анамнезі мала місце супутня патологія (цукровий діабет, патологія нирок та ін.). Жоден з померлих осіб не був вакцинований проти грипу. За меддопомогою 50% звернень були пізніше 3 дня захворювання.

Актуальність:

Сприйнятливість населення до грипу дуже висока у людей всіх вікових груп, найбільша захворюваність – у дітей віком від 1 до 14 років, (що в 4 рази вище, ніж у літніх осіб). Відносно рідкісними є випадки грипу тільки серед дітей перших місяців життя, які одержали пасивний імунітет від матері, з  6-місячного віку діти можуть легко інфікуватися;

Епідеміологічну небезпеку інфікованої вірусом грипу людини визначають два фактори: кількість вірусу в слизу верхніх дихальних шляхів та виразність катарального синдрому. Інфікувюча доза вірусу для людини становить близько 0,0001 мл носоглоткового секрету.

В інкубаційному періоді віруси грипу виділяються в поодиноких випадках, у розпал хвороби – досить інтенсивно. Інтенсивне виділення вірусу зберігається й у періоді реконвалесценції після нормалізації температури, за наявності залишкових катаральних явищ у дихальних шляхах, воно більш тривале у дітей, ніж у дорослих. Описані окремі випадки виявлення  вірусу з дихальних шляхів через 20 – 40 і навіть 150 – 180 днів після початку хвороби.

 Поради здоровим членам родини:

Уникати місць масового скупчення людей, оскільки інфекція передається лише від хворої людини та запобігати тісному контакту з хворими у яких нежить, кашель, гарячка тощо.

Обмежити користування телефонними апаратами спільного використання, обробляти кожні дві години дезінфікуючими розчинами телефонні трубки та ручки дверей, уникати рукостискань та поцілунків.

Регулярно провітрювати помешкання, уникати протягів. Тепло вдягатися, кожні 2 – 3 години мити руки  з милом та використовувати одноразові рушники;

Кожні 3 – 4 години промивати порожнину носа та рота використовуючи сольовий розчин, приготовлений в домашніх умовах (1 чайну ложку на 1 літр води) або фізіологічний розчин хлориду натрію. Змазувати слизову носа оксоліновою маззю при виході із дому. Повноцінно харчуватися.

 • При появі перших симптомів хвороби (лихоманка, біль у м’язах, сухий кашель) залишатися дома та звертатися по медичну допомогу.

Лікування

      За допомогою противірусних лікарських засобів проти грипу, можна ефективно попереджувати та лікувати хворобу. Існують такі інгібітори нейрамінідази (протигрипозні лікарські засоби): озельтамивір та 2 занамівір. У деяких вірусів грипу розвивається стійкість до противірусних препаратів, що є причиною зниження ефективності лікування. ВООЗ проводить моніторування чутливості вірусів грипу, що циркулюють до противірусних препаратів.

      З метою забезпечення ефективності і безпечності фармакотерапії необхідно дотримуватись рекомендацій із застосування лікарських засобів, призначених лікарем, та інструкції для медичного застосування препаратів. До завершення курсу лікування слід зберігати первинну та/або вторинну упаковку лікарського засобу, на якій зазначені назва, форма випуску, доза, серія, дата випуску, термін придатності, назва виробника лікарського засобу.

Рекомендовані дії адміністрації ЗОЗ

            Впродовж сезону грипу розмежувати години прийому хворих пацієнтів та здорових (наприклад, дітей до року). Адміністрації ЗОЗ перед кожним сезоном грипу забезпечити можливість щеплення своїх медичних працівників.

            При збільшенні кількості хворих на грип та ГРІ в громаді вносити зміни в план роботи шляхом організації телефонного моніторингу стану здоров’я дітей раннього віку, вагітних, матерів-годувальниць, пацієнтів, які відносяться до груп ризику; пацієнтів, що знаходяться на тривалому лікуванні ацетилсаліциловою кислотою, імуносупресантами; осіб з підвищеною вагою – понад 30% від норми, в т.ч. з великою м’язовою масою, пацієнтів на гемодіалізі.

Звернути увагу

 • Не щеплені діти віком 12 – 24 місяці;
 • Пацієнти з астмою або іншими хронічними хворобами легень, такими як кістозний фіброз у дітей або хронічне обструктивна хвороба легень у дорослих;
 • Особи із хронічними хворобами серця;
 • Особи, які мають імуносупресивні розлади або отримують імуносупресивну терапію, ВІЛ-інфіковані,
 • Онкохворі;
 • Пацієнти з серповидно-клітинною анемією та іншими гемоглобінопатіями;
 • Пацієнти із хворобами, що потребують тривалого лікування аспірином, такі як ревматоїдний артрит або хвороба Кавасакі;
 • Пацієнти з хронічними метаболічними хворобами, такими як цукровий діабет, ожиріння;
 • Особи з хронічними хворобами нирок, хронічними хворобами печінки, певними неврологічними хворобами (у тому числі нервово-м’язовими, нейрокогнітівними хворобами та епілепсією, але не включаючи аутизм);
 • Вагітні та породіллі (впродовж 14 днів після пологів);
 • Дорослі віком >65 років;
 • Соціально незахищені верстви населення;
 • Мешканці будь-якого віку будинків для інвалідів або інших закладів тривалого догляду, гуртожитків тощо.

Клінічна картина

     —    Інкубаційний період 1-7 днів;

     —   Раптове підвищення температури понад  38º С (іноді температура не характерна);

     —    Біль в горлі, головний біль;

—    Фарингіт;

—    Кашель;

—     Біль у м’язах;

—     Інколи блювота, діарея.

Необхідні дії лікаря ЗП-СМ

 • Призначити ліжковий режим впродовж гострого періоду;
 • Призначити вживання великої кількості рідини;
 • Призначати противірусні лікарські засоби (інгібітори нейрамінідази – озальтомивір, занамівір);
 • Призначати патогенетичне лікування (наприклад, оксигено­терапія), та/чи симптоматичне (наприклад, при гарячці – жарознижувальні (окрім ацетилсаліцилової кислоти);
 • При сухому кашлі – протикашльові, при вологому кашлі – відхаркувальні та муколітичні засоби;
 • При нежиті – деконгестанти та сольові розчини для носа тощо;
 • Пацієнтам з тяжким перебігом грипу призначити антибактеріальні препарати і негайно направити пацієнта на госпіталізацію.

Покази до негайної госпіталізації

Грипоподібне захворювання, що супроводжується температурою           38-40 С, ознобом, різкою слабкістю, цианозом (різкою блідістю), задухою, фізикальними змінами в легенях. Геморагічні прояви: геморагічна висипка, кровохаркання, багаторазове блюванням та діарея (понад 3 рази). Брадикардія, аритмія.

Правила відбору та доставки проб  у вірусологічну лабораторію ДУ «ЛОЛЦ ДСЕСУ» з метою діагностики грипу та ГРВІ

             Для виявлення збудників грипу та ГРВІ можуть бути взяті (за рішенням лікаря під час огляду пацієнта):

 • мазок із зіва;
 • назальний мазок;
 • мазок або аспірат із носоглотки;
 • аспірат фарингальний або бронхіальний.

Відбір проб біоматеріалу проводиться медпрацівниками із обов’язковим використанням засобів індивідуального захисту.

Для відбору мазків використовуються тільки пластикові палички із стерильними тампонами з дакрону або віскози. Оскільки дерев’яні палички з тампонами з альгінату кальцію або бавовни можуть містити речовини, що інактивують віруси та уповільнюють тестування в ПЛР, тому їх використовують лише за відсутності дакронових або віскозних тампонів.

Відібрані мазки із зіва та носа слід об’єднати в одну пробу та транспортувати в стерильних кріопробірках або кріофлаконах із використанням стерильного фізіологічного розчину в об’ємі 1-2 мл.

Пластикові пробірки (кріопробірки, кріофлакони) повинні бути місткістю 2 – 3 мл, що витримують температури в діапазоні від мінус 70 ˚C до мінус 180 ˚C (рідкий азот).

Маркування (прізвище хворого) на пластикові пробірки з відібраними пробами повинні наноситися тільки спиртостійкими маркерами.

Проби в  найкоротші терміни доставляються у вірусологічну лабораторію. При відсутності можливості доставки проб протягом 24-48 годин, їх слід заморозити при температурі -20ºС- -70 ºС, про що обов’язково слід зробити відмітку в супровідних документах (зазначити термін протягом якого проба була заморожена і при якій температурі).

Зразки матеріалів пакують у три прошарки:

перший – кріопробірка (кріофлакон із гвинтовою кришкою);

другий – контейнер, що не пропускає рідину (пакет із застібкою, контейнер із пластика);

третій – тверде зовнішнє пакування (сумка-холодильник).

Між кріопробіркою (кріофлаконом) та другим водонепроникним шаром розміщують абсорбуючий матеріал, достатній для абсорбції всього об’єму рідких зразків матеріалів.

Проби доставляються з дотриманням «холодового ланцюга».

Наявність супровідних документів є обов’язковою