ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ПОБІЧНУ ДІЮ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ

ПОБІЧНА ДІЯ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ

ПАМ‘ЯТКА ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ І ОРГАНІЗАЦІЙ, ЩО ПРЕДСТАВЛЯЮТЬ ЇХ ІНТЕРЕСИ

1. Що очікується від застосування лікарського засобу?

Від застосування лікарського засобу (даті -ЛЗ) очікується отримання або профілактичної, або діагностичної, або лікувальної дії, чи модифікації фізіологічної функції організму (далі — лікувальна дія).

1. Що може виникнути в результаті застосування лікарського засобу?

В результаті застосування ЛЗ можуть виникнути побічні реакції (даті — ПР). На відміну від лікувальної дії ЛЗ, на яку очікують при застосуванні ЛЗ, ПР можуть виникнути, а можуть і не виникнути. Слід зазначити, гцо ПР виникають з певною частотою, яка, зазвичай, зазначається в інструкції для медичного застосування (даті — інструкція).

1. Що таке побічна реакція?

Побічна реакція — будь-яка небажана несприятлива реакція, що виникає при застосуванні лікарського засобу.

1. Якими можуть бути побічні реакції?

ПР можуть бути передбаченими або непередбаченими. Передбаченими вважаються ті ПР, про характер або тяжкість яких зазначено в інструкції ЛЗ. Слід зауважити, що не завжди усі симптоми, якими клінічно може проявитися ПР, зазначаються в інструкції. Іноді, симптоми можуть бути узагальнені і представлені у вигляді симптомів. Наприклад, розлади з боку шлунково-кишкового тракту в одній інструкції можуть біти описані, як нудота, блювання, біль у животі, а в другій — як диспепсичні розлади.

Непередбачені ПР — ті, про характер або тяжкість яких не зазначено в інструкції ЛЗ.

1. Про які ПР слід повідомляти, у разі підозри їх виникнення?

Повідомляти необхідно у разі підозри виникнення будь-якої ПР (як передбаченої, так і непередбаченої).

1. Що потрібно робити, якщо пацієнт або його представник запідозрив виникнення ПР при застосуванні ЛЗ?

Якщо у пацієнта або його представника з’явилася підозра про виникнення ПР, слід

1. негайно звернутися до медичного працівника, який призначав (виконував призначення) — лікаря, фельдшера, медичної сестри;
  2. далі слід заповнити карту-повідомлення про ПР ЛЗ;
  3. відправити карту-повідомлення про ПР ЛЗ.
  4. Де знайти карту-повідомлення?

Карту-повідомлення можна знайти:

• на сайті ДП «Державний експертний центр МОЗ України»

у розділі «Фармаконагляд» (рубрика «Карта-повідомлення про ПР ЛЗ — Карта для пацієнта»);

• на сайті Міністерства охорони здоров’я України
  • на сайті «Державний реєстр лікарських засобів України», де у верхньому правому куті є рубрика «Повідомлення про побічну реакцію лікарського засобу»
  1. Куди і у який спосіб можна надіслати карту-повідомлення?

Карта-повідомлення повинна надаватися до ДП «Державний експертний центр МОЗ України». Надіслати карту-повідомлення можна будь-яким, зручним для Вас способом, зазначеним нижче:

• поштою, за адресою: ДП «Державний експертний центр МОЗ України», Департамент післяреєстрацІйного нагляду, вул. Васильківська, 14, м. Київ, 03040;тел/факсом: +38 044 2021700.